петок, 29. јули 2022. Вести денес: 86
home Останати спортови

Ѓорческа елиминира во четвртфиналето на турнирот во Баја

Ѓорческа елиминира во четвртфиналето на турнирот во Баја

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во полуфиналето на ИТФ фјучрсот во Баја, Унгарија.

Таа во четвртфиналниот натпревар беше совладана од унгарската тенисерка Река-Луца Јани со 2:1 во сетови.

Иако Ѓорческа го освои првиот сет со 6:3, останатите два со 3:6 и 2:6 и припаднаа на домашната тенисерка.

Турнирот се игра на земјена површина за награден фонд од 25.000 американски долари.

Коронавирус