четврток, 15. април 2021. Вести денес: 9
home Останати спортови

Ѓоковиќ втор во историјата со по 70 победи на три Грен слема

Ѓоковиќ втор во историјата со по 70 победи на три Грен слема

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ рано утрово во второто коло на Австралија опен го совлада Тацумо Ито со 3-0, по сетови 6:1, 6:4 и 6:2. За Србинот, ова е 70. натпревар во Мелбурн на кој славеше победа.

Австралија опен стана трет Грен слем на кој Србинот извојува 70 победи. Ова е неговата статистика на победени и изгубени натпревари на четири Грен слема:

Австралија опен 70-8 (победи-порази)
Ролан Гарос 68-14
Вимблдон 72-10
УС опен 72-11.

Ѓоковиќ стана вториот играч кој оствари 70 победи на три Грен слема. Пред него тоа го стори само Роџер Федерер, кој има 70 победи на сите четири Грен слема. 

Коронавирус