четврток, 15. април 2021. Вести денес: 7
home Останати спортови

Ѓоковиќ со совршен сервис декласираше Јапонец за пласман во осминафинале

Ѓоковиќ со совршен сервис декласираше Јапонец за пласман во осминафинале

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ синоќа се пласираше во осминафиналето на Австралијан опен, откако го победи Јапонецот Јошихита Нишиока со 3-0 по сетови, односно 6-3, 6-2 и 6-2 за малку од час и половина.

Ѓоковиќ доминираше од самиот почеток на натпреварот и заслужено се најде меѓу 16 најдобри тенисери на првиот гренслем-турнир во сезоната.

Србинот сервираше одлично во текот на мечот и го држеше високото ниво на добар прв сервис и освоени поени на истиот. Имаше дури 43 од 46 освоени поени кога ќе сервираше добро на прв сервис.

Нареден ривал ќе му биде Диего Шварцман, кој го победи Душан Лајовиќ со 6-2, 6-3 и 7-6.

Коронавирус