среда, 23. јуни 2021. Вести денес: 65
home Останати спортови

Ѓоковиќ се пласира во третото коло на Австралија опен

Ѓоковиќ се пласира во третото коло на Австралија опен

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ рано утрово го совлада Франсис Тиафо од САД со 3-1, по сетови 6:3, 6:7 (3:7), 7:6 (7:2) и 6:3 и се пласира во 3.коло на Грен слемот Австралија опен.

Мечот траеше нешто повеќе од три и пол часа.

Во следното коло, Србинот ќе се соочи со победникот во мечот Реили Опелка (САД) – Тејлор Фриц (САД).

Ѓоковиќ го брани трофејот на Австралија опен.

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Мелбурн изнесува 55,2 милиони долари.

ЕУРО 2020

Македонија