четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 113
home Останати спортови

Ѓоковиќ се искачи на третото место по бројот на недели на чело на АТП ранг листата

Ѓоковиќ се искачи на третото место по бројот на недели на чело на АТП ранг листата

Србинот Новак Ѓоковиќ се искачи на третото место според бројот на поминати недели на прво место на АТП рангирањето, објавено е на веб-страницата на тениската организација.

Ѓоковиќ има поминато 271 седмица на лидерската позиција и го надмина легендарниот чешки тенисер Иван Лендл кој 270 недели бил на врвот на АТП ранг листата.

Подолго време од српскиот тенисер на врвот имаат само Американецот Пит Сампрас (286 недели) и Швајцарецот Роџер Федерер (310).

Локални избори 2021