петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 151
home Останати спортови

Ѓоковиќ прв тенисер со трофеј на секој Мастерс

Ѓоковиќ прв тенисер со трофеј на секој Мастерс

Србинот Новак Ѓоковиќ стана првиот тенисер кој освоил барем еден трофеј на турнирите од Мастерс серијата.

Тој синоќа го победи Роџер Федерер во финалето на Синсинати, САД и стигна до единствената шампионска титула која му недостасуваше од Мастерс турнирите.

За еден и пол час игра Ѓоковиќ победи со 2-0, двата сета ги доби со по 6:4.

Поранешниот прв светски рекет сега има вкупно 70 АТП трофеи и 31 на Мастерс турнирите.