сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 59
home Останати спортови

Ѓоковиќ прв финалист на Вимблдон

Ѓоковиќ прв финалист на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ е првиот финалист на годинешниот Вимблдон, откако во полуфиналето го порази шпанскиот тенисер Роберт Баутиста-Агута.

Првиот тенисер на светот, со 3:1 во сетови, односно 6:2, 4:6, 6:3, 6:2 во гемови беше поуспешен од Баутист-Агу, со што в недела ќе го чека својот противник кој ќе биде решен на дуелот меѓу Надал и Федерер.

Српскиот тенисер на финалето ќе се бори за својата петта титула на Вимблдон, што ако ја освои би била втора по ред. Единствениот пораз на Новак во финалето се случи во 2013 година против Енди Мареј.

Инаку, Ѓоковиќ трипати играл на Вимблдон и со Надал и со Федерер, од кои има по две победи и еден пораз. (МИА)

Коронавирус