среда, 14. април 2021. Вести денес: 83
Во живо

Изјава на Мицкоски

home Останати спортови

Ѓоковиќ противник на Федерер во полуфиналето на Австралија опен

Ѓоковиќ противник на Федерер во полуфиналето на Австралија опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра во полуфиналето на Грен слемот Австралија опен, откако денеска го совлада Милош Раониќ од Канада во второто четвртфинале.

Бранителот на трофејот победи со максимални 3-0, по сетови 6:4, 6:3 и 7:6 за нешто помалку од три часа игра.

Во полуфиналето, Ѓоковиќ ќе се сретне со швајцарскиот тенисер Роџер Федерер кој претпладне го совлада Тенис Сандгрен со 3-2.

Новак Ѓоковиќ кој е втор носител, на турнирот во Мелбурн досега има седум полуфиналиња и во сите нив извојувал победа.

Воедно, ова ќе биде 50. пресметка меѓу Ѓоковиќ и Федерер. Досегашниот биланс е 26:23 за Србинот.

Коронавирус