петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 21
home Останати спортови

Ѓоковиќ против Нишикори во полуфиналето на УС Опен

Ѓоковиќ против Нишикори во полуфиналето на УС Опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра во полуфиналето на Отвореното тениско првенство на САД, откако рано утрово го победи Џон Милман од Австралија.

Иако од резултатот (6:3; 6:4 и 6:4) се добива впечаток дека Србинот лесно дојде до победата, сепак мечот траеше речиси три часа и во него се водеше голема борба за секој поен.

За Ѓоковиќ ова е 33. Полуфинале на Грен слем турнирите во неговата кариера и 11 во низа на УС Опен.

Негов противник во мечот за финале ќе биде јапонскиот тенисер Кеи Нишикори.

Во другата полуфинална пресметка ќе се сретнат Рафаел надал (Шпанија) и Хуан Мартин дел Потро (Аргентина).