среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 47
home Останати спортови

Ѓоковиќ преку Федерер до финалето во Париз

Ѓоковиќ преку Федерер до финалето во Париз

По нешто повеќе од три часа игра, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Роџер Федерер (Швајцарија) и се пласира во финалето на Мастерсот во Париз.

Ѓоковиќ вечерва до триумфот стигна по неизвесен меч каде противникот докажа дека и покрај возраста (38 години) се уште е во состојба да игра на врвно ниво. Конечниот резултат е 2-1 во сетови.

Првиот и третиот сет Ѓоковиќ ги доби на тај-брејк, додека Феререр во вториот беше поуспешен со 7:5. Вкупниот биланс во меѓусебните средби е 25:22 за Србинот.

Ѓоковиќ во финалето на Мастерсот во Париз утре во 15 часот за противник ќе го има Русинот Карен Хачанов.

Коронавирус