сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

Ѓоковиќ преку Чориќ обезбеди осминафинале во Монте Карло

Ѓоковиќ преку Чориќ обезбеди осминафинале во Монте Карло

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на Мастерсот во Монте Карло, откако успеа да го совлада Хрватот Борна Чориќ со 2:0 во сетови (7:6;7:5).

Поранешниот светски рекет број еден ја запиша втората победа во низа, првпат од јануари и елиминацијата во осминафиналето на Австралијан опен.

Во натпреварот, кој траеше речиси два и пол часа, Ѓоковиќ во првиот сет победи во тај-брејк, додека во вториот му беа потребни дури десет меч топки за да го добие сетот.

Во осминафиналето српскиот тенисер ќе игра против Доминик Тим од Австрија.

МИА

Коронавирус