вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Ѓоковиќ повторно против Циципас во 1/4-финалето на „Мастерсот“ во Париз

Ѓоковиќ повторно против Циципас во 1/4-финалето на „Мастерсот“ во Париз

Носителот на 16 Гренд-слем титули, Новак Ѓоковиќ, повторно имаше проблеми во првиот сет на дуел од „Мастерс“ турнирот во Париз, но го елиминираше својот втор противник во лицето на Кајл Едмунд за пласман во четвртфиналето.

Ноле вчера мораше да го надмине отпорот на инспирираниот Корен Муте, а сега изненадувачки, тоа беше Едмунд, кој претходно се справи со финалистот од Виена, Диего Шварцман.

Гркот го победи Ѓоковиќ во четвртфиналето на „Мастерс“ турнирот во Шангај на почетокот од овој месец. Сепак, по 12-ти пат во својата кариера, Ноле оствари најмалку 50 победи во една кампања (50 победи денес постигна и Циципас), откако ќе се обиде по шести пат да ја заврши годината на врвот на светската ранг-листа.

Но за целта Рафаел Надал, кој ќе го замени во понеделник, не треба да триумфира.

Коронавирус