среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 44
home Останати спортови

Ѓоковиќ по пласманот во полуфиналето: „Инспирацијата е да ја следам историјата, сакам да живеам во моментот“

Ѓоковиќ по пласманот во полуфиналето: „Инспирацијата е да ја следам историјата, сакам да живеам во моментот“

Српскиот најдобар тенисер и прв во светот Новак Ѓоковиќ успешно ја надмина пречката во четвртфиналето на Вимблдон против Мартон Фучовиќ. Српскиот тенисер остана на теренот нешто повеќе од два часа и славеше по три одиграни сета.

Логично, тој беше одлично расположен во интервјуто по мечот на теренот. Тој вели дека играл многу добро, и го пофалил Унгарецот за одличната борба што ја прикажал.

– Ми вршат притисок додека одговарам. Сосема солидно ослободување, започнав многу добро. Немаше многу погрешни работи во мојата игра. Првиот и вториот сет успеав да ги завршам на 5: 3. Благодарност до Мартин за борбата на овој натпревар, за фактот дека успеа да се одржи и да ме натера да се „борам“.

Ова беше 350-та победа на Новак на Грен слем турнирите, а воедно и 41. полуфинале на кое стигна на најголемите турнири. Тој се пошегува и со човекот кој го интервјуираше, кога му ги спомна тие информации.

– Дали сакате да патувате со мене како човек што ја бележи мојата статистика (се смее)? Вие ми давате комплименти за мојата кариера, ја зголемува мојата самодоверба, ви благодарам. Свесен сум за статистиката, го сакам овој спорт со целото срце, тело и душа. Јас сум посветен на овој спорт практично уште од моето раѓање. Некако понекогаш сè изгледа нереално, но јас се обидувам да живеам во моментот и не земам ништо здраво за готово. Одлична инспирација е да ја следите историјата и да оставите да продолжи вака.

Противник на Новак во полуфиналето ќе биде или Карен Качанов или Денис Шаповалов. Ќе видиме кој ќе биде, бидејќи тие отидоа во петтиот сет.

– Би избрал победа (смеа), без оглед за кого станува збор. Кога победив на последниот натпревар, играа на петтиот сет Фучовиќ и Рубљов, се надевав на дожд. Двајцата се одлични играчи, Шаповалов имаше неколку големи победи и Качанов исто така, сите играме добро.