сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Ѓоковиќ откри дали ќе се вакцинира: Има премногу шпекулации и тоа многу ми пречи!

Ѓоковиќ откри дали ќе се вакцинира: Има премногу шпекулации и тоа многу ми пречи!

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, за Блиц откри дали ќе се вакцинира пред продолжението на сезоната, особено поради моментот кога тоа ќе го бараат на Австралија опен.

– Во сето ова, се уште не знам дали ќе играм во Мелбурн. Не знам каков ќе биде мојот распоред. Има премногу шпекулации. Медиумите многу шпекулираат и тоа многу ми пречи. Не се огласував премногу затоа што сите направија некои претпоставки врз основа на она што го кажав пред една година. Се случува една иста работа и има голема поделба во општеството, не само во спортот, туку во целото општество, помеѓу оние кои не се вакцинирани и се вакцинирани. И тоа е навистина страшно. Дека паднавме на дискриминација против некого ако сака да одлучи за себе на еден или друг начин, дали сака или не сака да се вакцинира. Навистина е … Многу сум разочаран од светското општество во овој момент и начинот на кој медиумите пренесуваат и вршат притисок врз сите луѓе. Има премногу нејаснотии, премногу некои информации што не се валидни, па излегува дека е,не е така, се се менува многу – изјави Новак Ѓоковиќ за „Блиц“.

Српскиот тенисер не сакаше да открие дали во меѓувреме бил вакциниран.

– Ја заземам позицијата што ја заземам и отсекогаш сум размислувал за истото. Нема да го откријам мојот статус дали сум вакциниран или не. Тоа е приватна работа и според нашиот закон, кој и да ве праша, можете на некој начин да му гониш за што ве прашал. Тоа е неумерено прашање. Премногу луѓе денес си дозволуваат таква слобода да прашуваат работи и да осудуваат личност. Што и да одговорите: “Да, јас не, можеби, не знам, мислам!” ќе го злоупотребат. Медиумите станаа, немам збор како да го опишам тоа. Се шири страв и паника кај луѓето и не сакам да учествувам во тој расцеп. Чувствувам дека сите се непријателски расположени. Не сакам да им дадам причина да напишат некои работи за мене – рече Ѓоковиќ.

– Сега ова што ви го кажав, еден од вашите уредници може да земе и да направи скандал од тоа. Не сакам да учествувам во каква било бура што се случува во моментов. Ви кажувам спортски, не знам дали ќе одам. Секако дека сакам да одам, Австралија е мојот најуспешен Грен слем, сакам да учествувам, го сакам овој спорт, се уште имам мотивација, но реков зошто имам мотивација. Ова е целата генеза.

Ѓоковиќ откри и дека од менаџерот дознал дека Тениската асоцијација на Австралија се обидува да ги подобри условите пред Мелбурн, за да не се повтори ситуацијата од минатата година, кога имаше невообичаени работи.

Тој се надева дека играчите ќе бидат прашаувани малку повеќе во иднина.