сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 47
home Останати спортови

Ѓоковиќ осми пат по ред избори полуфинале на Мастерсот во Рим

Ѓоковиќ осми пат по ред избори полуфинале на Мастерсот во Рим

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ попладнево го победи Гркот Стефанос Циципас во четвртфиналето на Мастерсот во Рим со 2-1, по сетови 4:6, 7:5 и 7:5.

На мечот, Ѓоковиќ создаде 23 брејк топки – најголем број во кариерата во мечеви во три сета со противник од Топ 5. Грчкиот тенисер спаси 17.

Во вториот сет, Србинот губеше со 2:4, но го израмни резултатот. Во третиот губеше со 1:3 и повторно израмни.

Српскиот тенисер осми пат по ред стигна до полуфиналето на италијанскиот Мастерс и вкупно 12. Досега има 10 победи и само еден пораз.

Вкупно тој стигна до полуфинале по 70-ти пат на турнири од ова ниво.

За финалето, Ѓоковиќ ќе се сретне со Лоренцо Сонего од Италија.

Коронавирус