среда, 29. март 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Ѓоковиќ обезбеди осминафинале на Мастерсот во Париз

Ѓоковиќ обезбеди осминафинале на Мастерсот во Париз

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласира во осминафиналето на последниот Мастерс турнир оваа година, откако синоќа го совлада Португалецот Жоао Соуса.

Ѓоковиќ кој е втор носител, доколку избори подобар пласман од Рафаел Надал на крајот од Мастерсот, повторно ќе стане број 1 на АТП ранг листата.

Резултати од досега завршените мечеви во вториот круг:

 

Медведев – Карено-Буста 2:0

Вердаско – Шарди 2:0

Ебден – Качанов 0-1

Херберт – Кукушкин 1:2

Фускович – Пер 2:0

Циципас – Џумхур 0:2

Симон – Пуил 2:0

Раониќ – Цонга 2:1

Соуса – Ѓоковиќ 0:2

Чилиќ – Колшрајбер 2:0.

loading...