вторник, 18. јуни 2019. Вести денес: 10
home Останати спортови

Ѓоковиќ не игра во Пекинг

Ѓоковиќ не игра во Пекинг

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ нема да учествува на Мастерсот во Пекинг, објави „Спорт клуб“.

Третиот играч на АТП ранг листата одлучи да го прескокне натпреварот во кинескиот главен град кој започнува в понеделникот, а на теренот да се врати на Мастерсот во Шангај.

Ѓоковиќ е апсолутен рекордер по бројот на титули освоени во Пекинг – вкупно шест.

На Мастерсот во кинеската престолнина, поради повреда на коленото нема да игра ниту водечкиот Рафаел Надал. Ѓоковиќ кој заостанува 2.315 поени зад Шпанецот, имаше шанса со победа во Пекинг и успех во Шангај, да се врати на првата позиција.