петок, 10. јули 2020. Вести денес: 121
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Останати спортови

Ѓоковиќ ја зголеми предноста во однос на Надал на врвот на АТП листата

Ѓоковиќ ја зголеми предноста во однос на Надал на врвот на АТП листата

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ веќе 255-та седмица се наоѓа на првото место на АТП рејтинг листата.

Србинот дури и ја зголеми предноста во однос на Рафаел Надал и покрај тоа што Шпанецот вчера триумфира на Грен слемот „Ролан Гарос“. Имено, Надал само ги одбрани поените освоени минатата година, додека Ѓоковиќ со пласманот во финалето освои нови.

Пласман на првите 10 тенисер на најновата АТП листа објавена денеска:
1. Новак Ѓоковиќ 12.715 поени
2. Рафаел Надал 7.945
3. Роџер Федерер 6.670
4. Доминик Тим 4.685
5. Александер Зверев 4.360
6. Стефанос Циципас 4.215
7. Кеи Нишикори 4.040
8. Кевин Андерсон 3.565
9. Карен Качанов 2.980
10. Фабио Фоњини 2.785.

Парламентарни избори 2020