сабота, 28. март 2020. Вести денес: 22
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Останати спортови

Ѓоковиќ ја зголеми предноста пред Надал, Федерер забележа пад на АТП листата

Ѓоковиќ ја зголеми предноста пред Надал, Федерер забележа пад на АТП листата

И по една седмица АТП врвот не претрпе промени, затоа што Новак Ѓоковиќ со победата во Дубаи останува на чело на оваа листа и ја зголеми предноста во однос на големиот ривал Рафаел Надал, кој овој викенд славеше на турнирот во Акапулко.

Ноле сега има 10.220 бода, додека шпанскиот ас заостанува со 9.850, што значи дека предноста на Србинот се зголеми за 45 бода во однос на минатата седмица.

Но, промени имаше и на третата позиција, откако Доминик Тием го симна големиот Роџер Федерер, кој поради повреда најави подолга пауза.

Меѓу најдобрите десет место имаше уште за Медведев, Циципас, Зверев, Бератини, додека на деветото место скока Гаел Монфилс. Најдобрата десетка ја затвора белгискиот ветеран Давид Гофин.