понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 97
home Останати спортови

Ѓоковиќ и Федерер заедно во двојки на „Лејвер Купот“

Ѓоковиќ и Федерер заедно во двојки на „Лејвер Купот“

На првиот ден од „Лејвер Купот“ гледачите очекуваат голема атракција. За првпат досега, најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и швајцарската легенда Роџер Федер ќе играат заедно во двојки, во тимот „Европа“ на турнирот, кој се одржува во Чикаго.

Ривалите на освојувачите на вкупно 34 Гренд-слем титули се Кевин Андерсон од Јужна Африка и Американецот Џек Сок, кои ќе играат за „остатокот од светот“, а мечот е на програмата доцна вечерва.

Претходно, на почетокот на вториот по ред „Лејвер куп“, ќе се сретнат бугарскиот тенисер Григор Димитров и американскиот Френсис Тијафо, а веднаш по нив се соочуваат Британија Кајл Едмунд и Сок.

Единствениот тенисер кој нема да се натпреварува во Европа, на првиот ден е Германецот Саша Зверев, додека своите дуели за тимот на Светот ќе ги чекаат Џон Иснер и Ник Кириос.

„Лејвер Купот“ е неофицијално натпреварување, кое Роџер Федерер го стартуваше минатата година заедно со Род Лејвер. Првото натпреварување на тимовите на Европа и Светот минатата година се одигра во Прага, а оваа сезона е на програмата од 21-23 септември во „Јунајтед Центар “во Чикаго. (МИА)

Коронавирус