петок, 23. август 2019. Вести денес: 51
home Останати спортови

Ѓоковиќ го „прегази“ Надал и го крена 15-от Гренд Слем во кариерата

Ѓоковиќ го „прегази“ Надал и го крена 15-от Гренд Слем во кариерата

Србинот Новак Ѓоковиќ го освои седмиот Грен слем трофеј на Австралија опен, откако денеска во финалето го совлада шпанскиот тенисер Рафаел Надал.

Во меч што траеше нешто повеќе од два часа, Ѓоковиќ победи со максимални 3-0, по сетови 6:3, 6:2 и 6:3.

Воедно, за првиот светски рекет ова беше вкупно 15. Гренд слем титула.

Сега Ѓоковиќ води во меѓусебните мечеви со Надал со 28:25.

Наградниот фонд на Отвореното тениско првенство на Австралија 219 изнесуваше 44,7 милиони долари.