петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Ѓоковиќ го откажа настапот на АТП турнирот во Мадрид

Ѓоковиќ го откажа настапот на АТП турнирот во Мадрид

Најдобриот тенисер во моментот на АТП ранг листата Новак Ѓоковиќ нема да настапи ниту на турнирот во Мадрид, кој го освои последниот пат кога заигра на него, односно во 2019 година, кога го совлада Стефанос Циципас во финалето.

Ѓоковиќ ќе загуби 500 бодови на АТП-листата поради тоа што нема да заигра на турнирот, но тоа нема да влијае на генералниот пласман бидејќи во моментов Србинот има околу 2.000 бодови повеќе од второпласираниот Данил Медведев.

Турнирот во Мадрид ќе се одржи од 30 април до 9 мај.

Коронавирус