понеделник, 17. февруари 2020. Вести денес: 123
home Останати спортови

Ѓоковиќ го освои Мастерсот во Париз

Ѓоковиќ го освои Мастерсот во Париз

Првиот рекет на светот, Србинот Новак Ѓоковиќ го победи Канаѓанецот Денис Шаповалов со 2-0, по сетови 6:3 и 6:4, во финалниот натпревар на АТП турнирот во Париз, Франција.

Мечот траеше еден час и осум минути.

Дваесетгодишниот Шаповалов стигна до финалето на турнирот, откако неговиот ривал Рафаел Надал го предаде вчерашното полуфинале поради повреда.

Мастерс турнирот „Ролекс“ во Париз се играше за награден фонд 5,2 милиони евра.