петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 60
home Останати спортови

Ѓоковиќ елиминиран од Клижан на стартот во Барселона

Ѓоковиќ елиминиран од Клижан на стартот во Барселона
epa05919617 Novak Djokovic of Serbia reacts during his quarter final match against David Goffin of Belgium at the Monte-Carlo Rolex Masters tournament in Roquebrune Cap Martin, France, 21 April 2017. EPA/SEBASTIEN NOGIER

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ уште на првиот настап на АТП-турнирот во Барселона по три сета беше елиминиран од Словакот Мартин Клижан.

Ѓоковиќ не успеа да ја оправда фаворитската улога и загуби со 1:2 во сетови (2:6, 6:1, 3:6).

Словачкиот тенисер без многу проблеми го доби првиот сет, додека во вториот Ѓоковиќ се врати во игра и израмни.

Во третиот одлучувачки дел српскиот тенисер повторно потфрли и му дозволи на Клижан да го освои сетот и да триумфира.

Словакот по победата над Ѓоковиќ во второто коло се пласираше во осминафиналето каде ќе се соочи со Фелисијано Лопез.

(Миа)