четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 46
Во живо

Изјава на Христијан Мицкоски по посетата на семејство погодено од несреќата во Тетово

home Останати спортови

Ѓоковиќ без проблеми до четвртфинале во Токио

Ѓоковиќ без проблеми до четвртфинале во Токио

Првиот рекет на светот Новак Ѓоковиќ го совлада Шпанецот Алехандро Давидовиќ Фокина со максимални 2-0 по сетови 6-3 и 6-1 во осминафиналето на тенискиот турнир на Летните олимписки игри во Токио.

Давидовиќ – Фокина пружи отпор само во првиот сет во кој на Ѓоковиќ му требаа 45 минути да го освои. Во вториот само рутински ја заврши работата. Во четвртфиналето ќе игра против домашниот тенисер, Кеј Нишикори.

Пласман меѓу осумте најдобри забележа и Александер Зверев од Германија кој беше подобар од Грузиецот, Николос Башиавили.

Коронавирус