понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 46
home Останати спортови

Германија, Русија и Швајцарија со максимален ефект по четири кола на СП во хокеј

Германија, Русија и Швајцарија со максимален ефект по четири кола на СП во хокеј

На хокеарскиот Мундијал во Словачка завршија четири рунди во групната фаза по кои со максимални четири победи се три селекции. Четири репрезентации немаат освоено ниту еден бод.

Резултати на средбите од 3.коло одиграни во текот на вчерашниот ден:
Канада – Франција 5:2
Шведска – Австрија 9:1
Чешка – Летонија 6:3
Финска – Данска 3:1.

Табела А-група: Германија 12 бода, Финска 10, Канада 9, САД 8, Данска 5, Швајцарија 3, Франција 1, Велика Британија 0.

Табела Б-група: Русија 12 бода, Швајцарија 12, Чешка 9, Шведска 9, Летонија 6, Норвешка 0, Австрија 0, Италија 0.

Двојки за денешните дуели од 5. коло:
Австрија – Норвешка
Франција – Словачка,
Чешка – Италија
Финска – Велика Британија.

Коронавирус