недела, 26. септември 2021. Вести денес: 110
home Останати спортови

ФОТО: Познат домаќинот на ЛОИ за 2032 година, Австралија во „екстаза“

ФОТО: Познат домаќинот на ЛОИ за 2032 година, Австралија во „екстаза“

Австралискиот град Бризбејн ќе биде домаќин на Олимписките игри во 2032 година, објави Меѓународниот олимписки комитет.

Бризбејн ќе направи се игрите да бидат перфектно организирани, овој ден за Австралија е многу важен, изјави Џон Коутс, претседателот на Олимпискиот комитет на Австралија.

„Ова е многу важен ден за Австралија и сите нејзини жители. Му благодарам на ИОК на укажаната довербат. Игрите ќе бидат во вредни, благодарни и ентузијастички раце. Им гарантирам на сите спортисти од целиот свет дека тоа за нив ќе биде незаборавно искуство“ – порача претседателот на Олимпискиот комитет на Австралија, Џон Коутс.

Досега во Австралија се одржаа игрите во Мелбурн 1956 година и во Сиднеј 2000 година.

Коронавирус