понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

ФОТО: Никој не верува дека таа има само 16 години- скандал на СП во атлетика

ФОТО: Никој не верува дека таа има само 16 години- скандал на СП во атлетика

Неверојатна ситуација се случи на Светското првенство во атлетика за спортисти под 20 години.

Имено, Гирмавит Гебрихаир од Етиопија освои бронзен медал на 5000 метри, но цел свет е во дилема во врска со нејзините години.

Во официјалните документи и пишува дека е родена на 10 ноември 2001 година, иако личи дека е барем три пати постара. Има бори на лицето, вилица без заби и никој не верува дека има само 16 години.

-Таа жена поминала низ американската граѓанска војна, две светски војни и го видела Пеле како го крева трофејот на Мундијалот во 1970 година, напиша еден корисник на социјалните мрежи.

Интересно е тоа што од ИААФ тврдат дека се е регуларно со неа и дека таа навистина има 16 години.

Коронавирус