среда, 22. септември 2021. Вести денес: 4
home Останати спортови

ФОТО: Меклафлин го урна личниот рекорд и постави нов светски, еве за колку истрча атлетичарката

ФОТО: Меклафлин го урна личниот рекорд и постави нов светски, еве за колку истрча атлетичарката

Американската атлетичарка Сидни Меклафлин го освои златниот медал на Олимпијадата во Токио на 400 метри со пречки. Таа патеката ја помина за 51,46 секунди. Ова е нов светски рекорд.

Претходниот светски рекорд исто така го држеше Меклафлин со време 51,90 секунди.

Сребрениот медал го освои друга Американка, Далиа Мухамед – 51,46.

На победничкиот подиум како третопласирана се најде Фемке Бол од Холандија со истрчани 52,03 секунди.

Вчера и на машката трка 400 метри со пречки, од страна на Норвежанецот Вархолм беше срушен светскиот рекорд.

Коронавирус