вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

ФОТО: Македонски планинари го освоија највисокиот врв на Балканот

ФОТО: Македонски планинари го освоија највисокиот врв на Балканот

Македонските планинари Ицо Ангелкоски од Крушево и Даниел Миневски од Битола се искачија на највисокиот врв на Балканот, Триглав во Словенија.

На Ангелкоски и Миневски им беа потребни околу 12 часа за да стигнат до овој подвиг, поминаа околу 30 километри од долината Крма се до врвот на Триглав. Подготовките за овој успех траеа околу два месеци.

Локални избори 2021