петок, 4. декември 2020. Вести денес: 131
home Останати спортови

ФОТО: Канзас сити по втор пат го освои Супербоул

ФОТО: Канзас сити по втор пат го освои Супербоул

Екипата на Канзас сити е нов НФЛ шампион, откако ноќеска во борбата за титулата го победи Сан Франциско со 31:20.

За Канзас сити ова е втор шампионски трофеј од Супер боул и прв по пауза од 50 години.

До триумфот „Чифс“ дојдоа со голем пресврт и серија од 21:0 по што негативата од 10:20 ја претворија во позитива.

Со по шест шампионски трофеи најуспешни клубови во историјата на НФЛ лигата се Питсбург и Њу-Ингланд.

Коронавирус