вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 163
home Останати спортови

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Олимпискиот оган запален во Пјонгјанг

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Олимпискиот оган запален во Пјонгјанг

Со спектакуларна церемонија на олимпискиот стадион во Пјонгјанг денеска беа свечено отворени 23. Зимски олимписки игри (ЗОИ) кои ќе траат до 25 февруари.

Ким Јуна, јужнокорејската олимпијка во уметничко лизгање го запали Олимпискиот оган на стадионот во Пјонгјанг, со што заврши церемонијата за свечено отворање на Зимските олимписки игри.

На отворањето продефилираа над 2.900 спортисти од 93 земји.

Qatar 2022