недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 66
home Останати спортови

ФОТО: АТП му го честиташе 38. роденден на Федерер

ФОТО: АТП му го честиташе 38. роденден на Федерер

Здружението на професионални тенисери (АТП) преку Твитер му го честиташе 38. роденден на славниот швајцарски тенисер Роџер Федерер.

Федерер е еден од најдобрите играчи во историјата на тенисот. Тој во текот на неговата кариера освои 20 Грен слем титули и вкупно 310 недели беше на прво место на светската ранг листа.

Ветеранот континуирано влегуваше во топ 10-те рангирањата од октомври 2002 до ноември 2016 година.

Вкупно, Федерер има освоено 110 АТП турнири (од кои 102 во сингл). Го освои Дејвис купот во 2014 година како дел од националниот тим на Швајцарија.