петок, 20. мај 2022. Вести денес: 11
home Останати спортови

Формула 1 објави прелиминарен календар за сезоната 2021 година со рекордни 23 трки

Формула 1 објави прелиминарен календар за сезоната 2021 година со рекордни 23 трки

Формула 1 објави дека ќе одржи 23 трки во 2021 година. Ова е највисоката бројка во историјата на шампионатот.ко што претходно беше соопштено, Виетнам ќе го загуби своето место на календарот, додека Големата награда на Бразил сè уште не е потврдена.

Оваа година беа планирани 22 етапи, меѓутоа, поради кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусите, календарот се намали на 17 Гран при.

Прелиминарен календар на сезоната-2021 година за шампионатот во Формула 1:

1. Австралија – 21 март
2. Бахреин – 28 март
3. Кина – 11 април
4. Сè уште непознат домаќин – 25 април
5. Шпанија – 9 мај
6. Монако – 23 мај
7. Азербејџан – 6 јуни
8. Канада – 13 јуни
9. Франција – 27 јуни
10. Австрија – 4 јули
11. Велика Британија – 18 јули
12. Унгарија – 1 август
13. Белгија – 29 август
14. Холандија – 5 септември
15. Италија – 12 септември
16. Русија – 26 септември
17. Сингапур – 3 октомври
18. Јапонија – 10 октомври
19. САД – 24 октомври
20. Мексико – 31 октомври
21. Бразил * – 14 ноември
22. Саудиска Арабија – 28 ноември
23. Абу Даби – 5 декември.

Големата награда на Бразил треба да се одржи во Интерлагос, но договорот сè уште не е склучен.

Коронавирус