четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 164
home Останати спортови

Форбс: Вилијамс првата спортистка во листата на најбогатите жени која самостојно го заработила богатството

Форбс: Вилијамс првата спортистка во листата на најбогатите жени која самостојно го заработила богатството

Американската тенисерка Серена Вилијамс е првата спортистка во историјата кој влезе во листата на најбогатите жени на светот кои самостојно го заработиле своето богатство. Ова го објави „Форбс“ на својот твитер-профил.

Богатството на 37-годишната тенисерка се проценува на 225 милиони долари. Според публикацијата, во изминатите пет години, Вилијамс инвестираше во 34 новинари.

Вилијамс пред три дена на Грен слемот „Ролан Гарос“ загуби од нејзината сонародничка Софија Кенин во натпреварот од третото коло со 2:6 и 5:7.

Коронавирус