петок, 26. февруари 2021. Вести денес: 189
home Останати спортови

ФИА официјално го одложи кинеското Гран-при на неодредено време

ФИА официјално го одложи кинеското Гран-при на неодредено време

Светската автомобилистичка федерација издаде официјална изјава во која го објави откажувањето на Големата награда на Кина во април.

-ФИА поради епидемијата со коронавирусот ја одложи трката од Формула 1 шампионатот што требаше да се вози за Големата награда на Кина.

Oфицијално, кинеското Гран-при кое требаше да се одржи во Шангај од 12 до 14 април е одложено на неодредено време.

ФИА ќе продолжи да се обидува да најде алтернативен датум за трката во случај ситуацијата да се подобри.

Коронавирус