понеделник, 1. март 2021. Вести денес: 178
home Останати спортови

ФИА не му дозволи на Саинс да настапи на тестовите во Абу Даби за Ферари

ФИА не му дозволи на Саинс да настапи на тестовите во Абу Даби за Ферари

Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) не дозволи возачот на Мекларен, Карлос Саинс, да вози за Ферари за време на тестовите во Абу Даби.

Организацијата им забрани на тимовите да покануваат возачи на Формула 1 кои учествуваа на трки во сезоната 2020 година.

Барањето на Ферари за Саинс беше одбиено, но на идниот возач на Рено, Фернандо Алонсо му беше дозволено да се натпреварува, бидејќи не учествуваше во тековната сезона.

Саинс ќе ја преземе функцијата пилот на Ферари од сезоната 2021 година.

Коронавирус