вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 45
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Останати спортови

Ферер му го предаде мечот на Надал и ја заврши кариерата на Грен слем турнирите

Ферер му го предаде мечот на Надал и ја заврши кариерата на Грен слем турнирите

Шпанскиот тенисер Давид Ферер му го предаде мечот на Рафаел Надал вп 1.коло од УС Опен во САД при резултат 3:6 и 4:3 и ја заврши кариерата на Грен слем турнирите.

36-годишниот Ферер се повлече од мечот поради повреда на раката.

Шпанецот претходно објави дека американскиот Грен слем е последен во неговата кариера и дека официјално ќе се пензионира на турнир на домашен терен следната година.

Искусниот тенисер за време на неговата кариера освои 27 титули во АТП и заработи над 31 милион евра парични награди.