петок, 30. јули 2021. Вести денес: 158
home Останати спортови

Ферари се откажа од подобрувањата на болидот за Австрија

Ферари се откажа од подобрувањата на болидот за Австрија

Тимот на Ферари нема да направи никакви подобрувања на болидот за првите два старта на сезоната 2020 година, најави шефот на тимот, Матија Биното. Сепак, Италијанците планираат голем пакет вести за третиот круг од сезоната во Унгарија.

Зад одлуката на „Скудерија“ е нивниот незадоволителен учинок за време на предисезонскиот тренинг во Барселона, што го натера тимот да ја преиспита целата филозофија зад СФ1000. Најголеми промени се очекуваат во аеродинамиката на автомобилот.

– Прво, моравме да разбереме зошто не ги постигнавме посакуваните резултати на патеката и како да ја промениме нашата програма како резултат на откритијата. Не би било продуктивно да продолжиме во иста насока, знаејќи дека нема да ги постигнеме нашите цели. Затоа решивме да излеземе со нова програма (за развој на автомобилот), која обрнува внимание на целиот автомобил. Знаевме дека нема да бидеме подготвени за првата трка. Нашата цел е да направиме големи подобрувања за третиот старт од сезоната на „Хунгароринг“ на 19 јули, изјави Италијанецот.

Одложувањето на одложувањето дополнително ќе ги искомплицира двете трки на Ферари на „Ред Бул Ринг“, бидејќи нивните директни ривали, Ред Бул и Мерцедес, се очекува да пристигнат во Австрија со големи подобрувања. „Биковите“ дури успеаја да тестираат некои од нивните ажурирања на „Силверстон“ минатата недела.

Сезоната во Формула 1 во 2020 година започнува оваа недела со австриското Гран При.

Коронавирус