недела, 31. мај 2020. Вести денес: 27
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Останати спортови

Ферари потпиша договор со Саинц

Ферари потпиша договор со Саинц

Прес-службата на Формула 1 тимот, Ферари, соопшти дека е потпишан договор со возачот на Мекларен, Карлос Саинц. Шпанецот ќе се приклучи на тимот во 2021 година.

Саинц во Ферари ќе го замени четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел, кој ќе го напушти тимот на крајот на сезоната 2020 година.

Пред да се придружи на Мекларен, Саинц возеше за Торо Росо и Рено.

Во досегашната кариера, Карлос има 102 трки во Формула 1 и еден подиум. 

Коронавирус