сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 6
home Останати спортови

Федерер утре се враќа на теренот по едногодишна пауза

Федерер утре се враќа на теренот по едногодишна пауза

Швајцарецот Роџер Федерер, по 13-ет месечна пауза, утре ќе се врати на тенискиот терен со настап во второто коло на АТП турнирот во Доха, во кое за противник ќе го има Даниел Еванс.

Британскиот тенисер закажа дуел со Федерер, откако денеска триумфираше во првото коло против Французинот Жереми Шарди со 6:4, 1:6, 6:2.

За поранешниот најдобар светски тенисер пресметката против Дејвис ќе биде прв меч по полуфиналето на Австралија Опен, на 30 јануари минатата година, против прворангираниот на АТП листата Новак Ѓоковиќ.

Турнирот во Доха е од серијата 250 и се игра за вкупен награден фонд од 787.930 долари.

Qatar 2022