недела, 9. мај 2021. Вести денес: 124
home Останати спортови

Федерер сезоната на земјена подлога ќе ја започне од Мадрид

Федерер сезоната на земјена подлога ќе ја започне од Мадрид
epa04778752 Roger Federer of Switzerland in action against Gael Monfils of France during their fourth round match for the French Open tennis tournament at Roland Garros in Paris, France, 01 June 2015. EPA/ROBERT GHEMENT

Тенискиот Мастерс во Рим оваа сезона ќе се одигра без швајцарскиот тенисер Роџер Федерер. Швајцарскиот тенисер одлучи да ја прескокне италијанската престолнина и ќе ја започне сезоната на земја во Мадрид.

39-годишникот нема да се појави ниту во Монте Карло. Ваквите одлуки се очекувани, со оглед на тешката повреда од која се врати големиот шампион, па неговиот распоред се состои од турнири закажани на неколку недели и месеци.

Натпреварите во Рим започнуваат на 9 мај, а титулата ќе ја брани Новак Ѓоковиќ кој минатата година во финалето го победи Диего Шварцман.

Коронавирус