вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 53
home Останати спортови

Федерер се враќа во Женева,па потоа следува Париз

Федерер се враќа во Женева,па потоа следува Париз

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ќе се врати на терените во Женева, а потоа ќе се појави во Париз, на вториот сезонски Грен слем турнир.

Кам-бекот по тешката повреда 39-годишникот го имаше во Доха. Победи на еден, а потоа загуби на вториот меч. Потоа повторно замина на пауза и до неодамна не беше познато кога ќе продолжи да се натпреварува.

Федерер се враќа на Ролан Гарос по две години пауза. На последниот меч загуби во полуфиналето од Рафаел Надал.

 

Коронавирус