петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 10
home Останати спортови

Федерер се повлече од турнирот во Париз

Федерер се повлече од турнирот во Париз

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се повлече од турнирот во Париз (Франција), пренесува прес-службата на натпреварувањето.

Во второто коло Федерер требаше да игра со победникот од мечот Николоз Басилашвили (Грузија) – Раду Албот (Молдавија).

За потсетување, по победата на домашниот турнир во Базел (Швајцарија) Федерер изрази сомнеж за настапот во Париз. Откако разговараше за ситуацијата со тимот, тој одлучи дека нема да игра.

На денеска објавената АТП ранг листа, Федерер ја зазема третата позиција.

Коронавирус