понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Останати спортови

Федерер се пласираше во финалето во Хале

Федерер се пласираше во финалето во Хале

Актуелниот прв светски рекет Роже Федерер го совлада американскиот тенисер Денис Кудла со 2:0 во сетови (7:6/1, 7:5) и се пласираше во финалето на турнирот од серијата 500 во Хале.

Иако Федерер не играше во најдобрата форма успеа ја продолжи доминацијата во Хале, стигнувајќи до 12-то финале во кариерата на овој турнир.

Кудла се покажа како незгоден противник и целиот натпревар беше неизвесен, а на крајот смиреноста и искуството на швајцарскиот тенисер беа одлучувачки за победата.

Федерер во финалето за неговиот десетти трофеј во Хале ќе се соочи со подобриот од дуелот Чориќ – Баутиста Агут.

Коронавирус