недела, 26. мај 2019. Вести денес: 0
home Останати спортови

Федерер против Нишокори во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај

Федерер против Нишокори во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер обезбеди пласман во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај, откако во три сета го победи Роберто Баутиста Агут од Шапанија.

Федерер потешко од очекуваното успеа да го совлада шпанскиот тенисер со резултат 6:3, 2:6, 6:4.

Клучно за победата на швајцарскиот тенисер беше тоа што во третиот сет направи брејк за 5:4, а во следниот сервис беше сигурен и победи со 6:4.

Федерер во четвртфиналето ќе игра против јапонскиот тенисер Кеи Нишикори.

МИА