среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Останати спортови

Федерер против Ѓоковиќ во полуфиналето на Мастерсот во Париз

Федерер против Ѓоковиќ во полуфиналето на Мастерсот во Париз

Швајцарецот Роџер Федерер избори полуфинале на тенискиот Мастерс турнир во Париз, откако синоќа со 2-0 го совлада Јапонецот Кеи Нишикори.

До триумфот швајцарскиот ветеран дојде по еден час и 21 минута победувајќи во двата сета со по 6:4.

Во полуфиналето Федерер во уште една тениска класика ќе се сретне со Новак Ѓоковиќ кој од понеделник повторно ќе биде број 1 на светската ранг листа.

На досегашните 46 меча, Србинот има 24 победи, додека Федерер се радувал 22 пати.

Другата полуфинална двојка ја сочинуваат Карен Хачанов (Русија) и Доминик Тим (Австрија).

Полуфиналната програма во француската престолнина почнува денес во 14 часот. (МИА)

Коронавирус