вторник, 2. март 2021. Вести денес: 152
home Останати спортови

Федерер: Плачев по поразот од Ѓоковиќ, еднаш многу се опијанив!

Федерер: Плачев по поразот од Ѓоковиќ, еднаш многу се опијанив!

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер повторно зборуваше големото финале со Новак Ѓоковиќ на годинашниот Вимблдон.

Тој за италијанска „Газета дело Спорт“ говореше за многу теми, а воедно се осврна и на моментот кога доживеа емоционален колапс.

Кога последен пат плачев? Пред два месеци, на Вимблдон. На теренот успеав да не заплачам, но кога седбав во соблекувалната – се распаднав. Неколку солзи ме избегаа, изтакна Федерер.

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња откри и како ги слави победите.

Ми се допаѓа да славам со чаша шампањ. Еднаш се опијанив. Се случи кога го освоив САД Опен. Ми требаа три и пол дена за да се опоравам. Турнирот заврши во неделата вечер, а јас само се вратив во нормала во четвртокот. Се сеќавам на се, барот требаше да се затвори, па нарачавме повеќе пијалоци за следните часови. Подоцна сфативме дека нарачавме премногу, откри Федерер.

Коронавирус