среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Останати спортови

Федерер објасни зошто се уште не се пензионирал

Федерер објасни зошто се уште не се пензионирал

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер објасни зошто сè уште не сака да се повлече од светот на тенисот.

Многумина веќе долго време шпекулираат дека тоа е затоа што тој не сака Новак и Рафаел Надал да го престигнат и да соборат најголем дел од неговите рекорди, пред сè оној по бројот на грен слемови.

Федерер се врати на Вимблдон оваа година по финалето во 2019 година и има намера да стигне до крајот на турнирот. Тој минатата година имаше две операции на коленото, е на прагот на својот четириесетти роденден и се уште игра многу добро.

Неговиот единствен проблем е што е одделен од своите деца и семејството за време на турнирот, и се обидува да помине што повеќе време со нив.

„Зборувам со децата три пати на ден. „Мирка е одлична, таа секогаш ме поддржува, таа е силна жена и е најдобра, така што не можам да се жалам“, рече Федерер во неделата.

Тој се очекува да го одигра дуелот од четвртото коло против Лоренцо Сонего на Вимблдон, и покрај формата на Италијанецот, Роџер е фаворит иако има 39 години.

„Сакам да се повлечам под свои услови. Затоа поминав низ сите тие операции и рехабилитација. Сакам повторно да бидам здрав, а фактот дека сето тоа вредеше сведочи фактот дека сум во четвртата рунда на Вимблдон “, додаде Швајцарскиот ас.

Да потсетиме, тој има 20 грен слем титули, а Новак Ѓоковиќ може да се изедначи со него на овогодинешниот Вимблдон доколку го подигне трофејот во Лондон.