сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 19
Во живо

Делегации на ВМРО-ДПМНЕ ќе оддадат почит пред гробот на Гоце Делчев

home Останати спортови

Федерер го потврди настапот на ОИ во Токио

Федерер го потврди настапот на ОИ во Токио

Роџер Федерер ќе ја претставува Швајцарија на тенискиот турнир на Олимписките игри во Токио, соопшти денеска Швајцарскиот олимписки одбор.

Освојувачот на 20 грен-слем турнири денеска во осминафиналето на турнирот во Вимблдон за противник го има Италијанецот Лоренцо Сонего, кој исто така, ќе настапи на летната Олимпијада во јапонската престолнина.

Федерер е единствениот машки член на швајцарската тениска репрезентација. Од тенисерките, Швајцарија во Токио ќе ја претставуваат Белинда Бенчиќ и Викторија Голубовиќ, кои ќе настапат во поединечна конкуренција и во двојки.

Олимпискиот тенисот турнир во Токио ќе се одржи од 24 јули до 1 август. (МИА)